Bakirelerde Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene

Bir kadının hiç cinsel hayatının olmamış olması onun jinekolojik rahatsızlıklardan muaf olacağı anlamına gelmez. Yani cinsel aktif kadınlarda görülebilen tüm jinekolojik sorunlar bakirelerdede görülür.

Bakirelerde Jinekolojik Sorunlar

Vaginal akıntılar, kasık ağrıları, ağrılı adet görme, adet düzensizlikleri gibi bir çok sorun bakire hanımlarda başına gelmektedir.

Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Rutik jinekolojik muayene işleminde kullanılan spekulum veya transvaginal ultrason kızlık zarı bozulmamış kişilere uygulanamaz. Onun yerine transabdominal ultrason ile rahim ve yumurtalıklara ait olabilecek potolojiler ortaya çıkarılabilir.

Yine bakire olmayan kadınlara uygulanan elle muayene yöntemi çok gereklilik duyuluyor ise rektal tuşe kullanılarak yapılabilir.

Bakire bir kişide var olan vajinal akıntı ise enfeksiyonu ekorte etmek amacı ile kızlık zarına zarar vermeden ufak bir kültür çubuğu ile vajinadan örnek alınarak gerçekleştirilir.

Bakirelerde Jinekolojik Muayene Olabilir!

Sonuç olarak bakirelerde jinekolojik muayene olabilirler, ancak hekim bu önemli ayrıntıyı muayeneye geçmeden mutlaka sorgulanmalı ve muayene şeklini ona göre belirlemelidir.