Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet İlişkisi

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet İlişkisi

Gebelikte en çok karşılaşılan problemlerden biri kuyruk sokumu ağrısıdır. Bu ağrı daha çok gebeliğin son 3 ayında görülmektedir. Halk arasında gebelikte yaşanan kuyruk sokumu ağrısının bebeğin erkek bebek olduğuna işaret ettiğine inanılmaktadır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik hormonları: Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının vücudunda salgılanan relaksin ve östrojen hormonları pelvik bölgede rahatlamaya neden olmaktadır, bu durumun sonucunda ise hamilelikte kuyruk soku ağrısı meydana gelir. Bebek hareket ettikçe de karın bölgesindeki kaslarda, kuyruk sokumunda ağrı görülebilir.

Büyüyen bebek: Gebelik ilerledikçe anne karnındaki bebeğin boyutu büyümeye başlamakta ve kendine yer açmaya çalışmaktadır. Buna bağlı olarak da anne karnında yer açıldıkça kuyruk sokumunda ağrı görülmektedir. Ayrıca büyüyen bebek kemiklerde de ağrı yapabilir. Bu tür ağrıların olması gayet normaldir. Çünkü vücut kendini doğuma hazırlamaktadır. Gebeliğin 6. Ayından 9.ayına kadar bebek tekmelerini kuyruk kemiğine doğru atmaktadır. Bu da annenin kuyruk sokumunda ağrı çekmesine yol açmaktadır.

Kabızlık: Gebelikte çok fazla lifli ve posalı besinlerin tüketilmemesi veya yeteri kadar su içilmemesine bağlı olarak kabızlık yaşanabilir. Bu durumda anne tuvaletini yapmakta zorlandığı için kuyruk sokumunda ağrı meydana gelmektedir.

Diğer nedenler: Gebeliğin son dönemlerine doğru bebek kemik üzerine aşırı baskı uygulamaktadır. Bu da annenin ağrı yaşamasına yol açmaktadır. Anne karnındaki bebeğin ufacık bir hareketi bile kuyruk sokumuna baskıya ve dolayısıyla ağrıya yol açabilmektedir. Ek olarak anne adayları bu dönemde her hareketine dikkat etmelidir, kendini zorlamamalıdır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrılarını Tetikleyen Durumlar
Uzun süre ayakta durmak
Şiddetli kabızlık sebepli ıkınma
Öksürme ve hapşırma
Sert bir yerde uzun süre oturma
Önceki doğum nedenli problemler
Cinsel ilişkiye girmek
Kuyruk sokumu kemiğinde kırık olması
Kalça üzerine çok şiddetli düşmek
Bebeğin başının kuyruk sokumuna baskı yapması

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri
Kalçanın üst yanlarında keskin ağrı hissetmek
Omurga uçlarına doğru ağrı hissetmek
Duruş değiştirirken artan ağrı
Sırtın altında veya kalçada sürekli ağrı hissetmek
Yürüme anında ağrı
Fiziksel aktivite sonunda ağrının hafiflemesi

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Özel Yastıklar Kullanın

Gebelikte yaşanan kuyruk sokumu ağrısını geçirmek için uzun süre sert bir zeminde oturmaktan kaçınılmalıdır. Kuyruk sokumu üzerine baskıyı azaltmak için oturma simidi gibi hamilelere özel yastıklar kullanılabilir.

Yürüyüş Yapın

Gebelikteki kuyruk sokumu ağrısını geçirmek için yürüyüş yapabilirsiniz. Bu sayede bu bölge üzerindeki baskıyı azaltabilirsiniz. Ek olarak yürüyüş yapmak gebelikte kilo artışını dengelemek için de yardımcıdır. Bunun için günde 30 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Annelik Kemeri Kullanın

Gebelik sebepli meydana gelen kilo artışının sebep olduğu yükü azaltmak için annelik kemeri kullanabilirsiniz. Bu kemer bebeğin ve midenin ağırlığı sebepli oluşan kuyruk sokumu ağrısını azaltmaktadır.

Uzun Süre Aynı Pozisyonda Durmayın

Gebelikte anne adayları uzun süre aynı pozisyonda durmamalıdır. Bunun için mutlaka yürüyüş ve hafif egzersizler yapılması faydalı olacaktır.

Ağır Bir Şey Kaldırmayın

Gebelikte anne adaylarının ağır bir şey kaldırması dokuların zorlanmasına sebep olmaktadır. Bu da kuyruk sokumunda ağrıya yol açabilir. Anne adayları asla ağır eşyalar taşımamalıdır.

Eğilmekten Kaçının

Gebelikte anne adaylarının eğilmesi bebeği kuyruk sokumu kemiğine doğru itmektedir. Bu da ani ve keskin ağrılara yol açabilmektedir.

Topuklu Ayakkabı Giymeyin

Hamilelik döneminde anne adayları topuklu değil mutlaka düz tabanlı ayakkabılar giymelidir. Bu vücutta ağrı yaşamayı azaltacaktır

Bağırsaklarınızı Rahatlatın

Bağırsakları rahatlatmak lifli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca yeterince su içmelisiniz. Bu sayede bağırsaklarınız rahatlayacak ve kabız olmayacaksınız.