İlişkide Ağrı

Kadınlarda sıkça rastlanan cinsel ilişkide ağrı duyma durumu özellikle cinsel ilişki yaşamının başlangıç dönemlerinde yaygın olan bir durumdur. Kadının cinsel ilişkiye yeterince hazır olmadığı anlarda ilişkiye girilmesi ağrının yüksek olması ihtimalini doğurmaktadır. Bu durum cinsel ilişkide ağrı duyma durumun en yaygın sebebi olarak adlandırılabilir. Buna ek olarak, ilişkide ağrı duyulmasının başka sebepleri de olabilir. İlk cinsel ilişki deneyiminin ardından uzun bir süre geçmesine rağmen devam eden ağrılarda mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü, ortada tıbbi bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulabilecek durumların olma ihtimali oldukça yüksektir.

Tıp alanında ilk cinsel ilişki deneyiminden beri süre gelen ağrıya birincil disparoni, daha sonradan ortaya çıkan ağrıya ise ikincil disparoni adı verilir. Buna ek olarak, yüzeysel ve derin disparoni ayrımları da yapılmaktadır. Yüzeysel disparoni vajina girişinde ortaya çıkan ağrı türüyken derin disparoni penisin girmesi ile birlikte vajinan derin kısımlarında ortaya çıkan ağrı türüdür. Kadınların yaklaşık olarak %15’lik bir bölümü hayatlarının belirli bir döneminde mutlaka ilişkide ağrı ile karşılaşırlar. Ancak, bunların %1-2 gibi bir bölümü tedavi gerektirecek kadar şiddetli bir ağrı yaşamaktadır.

Cinsel ilişkide yaşanan ağrı, zaman zaman psikolojik sorunlar sebebiyle de olabilmektedir. Bunlara örnek olarak; ilk cinsel ilişkinin ağrılı olmuş olması, kadının ilişkiden korkması, vajinismus gibi durumlar verilebilir.

İlişkide Ağrının Vajina Girişine Bağlı Nedenleri

İlişkide ağrı yaşayan kadınların bazılarında vajina girişine bağlı nedenler görülmektedir. Bunlar genellikle; kızlık zarı ile ilgili sorunlar, menopoza bağlı dokularda gerileme ve kuruluk, kadının yeterince hazır olmadan ilişkiye girmesi, tahriş, doğum kesisi nedbeleri, birtakım enfeksiyonlar vb. olarak ifade edilebilir. Doğum kesisi, kadınların özellikle zor doğumlar geçirmesinin ardından vajina girişine ya da içine atılan dikişlerin nedbe bırakarak iyileşmesi ile geçmektedir. Bu nedbeler cinsel ilişki esnasında kadının ağrı duymasına sebep olur.

İlişkide Ağrının Vajinaya Bağlı Nedenleri

İlişkide ağrı yaşanmasının direkt olarak vajinaya bağlı olan pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlar da genellikle; vajinal enfeksiyonlar, kitle ve tümörler, tahriş, rektosel (vajina arka duvarının sarkması durumu), rahim sarkması ve sistosel (vajina ön duvarının sarkması durumu), yabancı cisimlere karşı gelişen alerjik reaksiyonlar, doğuştan gelen vajina kusurları vb. durumlardır.