VAJİNİSMUS VE VAJİNAL DİLATÖR KULLANMAK

VAJİNİSMUS VE VAJİNAL DİLATÖR KULLANMAK

DİLATÖRLERİ PROGRAMSIZ KULLLANMAK, VAJİNAL DİLATÖR KULLANAN KADINLARIN DENEYİMLERİ

‘BMC womens health’ dergisinde ‘Vajinismus tanısı alan ve vajinal dilatör kullanan hastaların deneyimleri’ paylaşıldı.

Son yapılan araştırmalar, vajinismus tanı ve tedavisinde kavramsal tartışmaları ön plana çıkardı. Vajinal dilatörler şu anda vajinismusta en yaygın kullanılan tedavidir.

Bu çalışma vajinal dilatörle tedavi edilen vajinismus tanısı alan kadınların deneyimlerini keşfetmek ve tedavi önergeleri oluşturmak için yapılmıştır.

Vajinal dilatörle tedavi edilen 13 kadın çalışmaya alınmıştır.

‘Daha iyi bir tedavi’ için dört tema ortaya koyulmuştur.

  1. Bilgi eksikliği
  2. Profesyoneller tarafından acı hükümsüzlük
  3. Zor yolculuk
  4. Yolculuğu kolaylaştırma.

Bu çalışmada 3. ve 4. temalar tanımlanmıştır.

Zor Yolculuk, tedaviye giden uzun ve çetin bir yoldur. Yardım istemede zorlanma, fiziksel araştırmalar, tıbbi tavsiyelerin müzakeresi zor yolculuğu tanımlar.

Yardım istemede zorlanma

Kadın yardım istemek için cesaretini toplar, probleminin meşruluğu ile ilgili şüphelerini, utanç, anormal duygu ve düşüncelerin üstesinden gelmeye çalışır ve doktora başvurur. Ne yazık ki pek çok uzman, ilk konsultasyonda vajinismusu bir problem olarak görmez ve vajinal kayganlaştırıcılar ve ön sevişme gibi önerilerde bulunur. Malesef kadın ilk yardım isteğinde ciddiye alınmadığını hisseder ve tekrar yardım istemesi yıllarını alır.

Fiziksel araştırmalar

Fizik muayene yaptıran kadınların çoğu muayeneyi ağrılı, aşağılayıcı ve travmatik olarak tanımlar. Hatta bazı kadınlar fizik muayene sırasında partnerlerinin kendilerine refaket etmesini istediği ama buna izin verilmediğini ifade eder.

Sağlık sisteminde gezinme

Hastalar yardım bulmak için pek çok farklı uzmana gider. Ve bazıları için bu tedavi girişimleri bir dizi hayal kırıklığı ve başarısız tedavilerle sonuçlanır. Bu yüzden hastaların tedavi edecek uzmana doğrudan ve ilk olarak ulaşmaları tedavi başarısı için önemlidir.

Tedavi aşaması

Tedavinin pratik yapma talepleri: Bazı kadınlara direk uzmanları tarafından vajinal dilatör satılırken bazılarına internetten veya seks mağazalarından almaları istenir. Dolayısıyla bunları temin etme aşamasında, gizlilik ve zaman kaybı da bir problem olarak hastaların karşısına çıkar. Vajinal dilatörü nasıl kullanacağı ile ilgili bilgi eksikliği de problemlere yol açar

Tedavinin duygusal talepleri: Pek çok kadın mucize bir ilaç olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğrar. Bazı kadınlar vajinal dilatör kullanmak zorunda kaldıkları için sinirlenirler, bazılarının bunu kullanmayı öğrenmeleri çok zamanını alır, bazıları ise hiç kullanamaz.

Yolculuğu Kolaylaştırma

Kadınların deneyimleri onlarda bir bilgi zenginliği bırakır. Öğrendiklerini başka hastalara anlatarak diğer hastaların vajinismus tedavi yolculuklarını kolaylaştırır.
Partner desteğinin önemi: Kadınlar destekleyici bir partnerlerinin olmasının ve iyi bir ilişki içinde olmanın önemini hep vurgular.

Partner desteğinin sınırları

Partnerin vajinismusu anlaması zordur. Ve pek çok kadın, sırf partnerine hakkızlık yaptığı düşüncesiyle ağrılı ilişkiyi tolere etmeye çalışır.

Profesyonel destek

Uzmanların kişisel nitelikleri önemlidir. Hastalarını yargılamadan, empati yaparak dinleyen uzmanlar hastalar tarafından değerli bulunur. Hastalarına inanan ve onları başka yerlere refere etmeyen uzmanlara hastalar hep minnettar olmuştur.

Uzmanların bilgi ve becerileri hastalar için değerlidir. Spesifik egzersiz ve gevşeme teknikleri hakkında hastalarını bilgilendiren uzmanlar tedavi için önemlidir.

Vajinismus hakkında çiftlerin iletişimini kolaylaştırmak önemlidir.

Arkadaş desteği/birbirine yardım

Online oluşturulan forumlar, kadınların birbiriyle vajinismus deneyimlerini paylaşmaları vajinismus tedavisinde yardımcıdır. Vajinismus hastaları kendilerini anlayan kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Bu forumlar, kadınların birbirine destek vermesi için için de bir fırsat oluyor. Duygusal desteğin yanısıra kadınlar ne olup bittiğini de paylaşıyorlar.

Sonuç olarak vajinal dilatör kullanımıyla ilgili hastaların pratik ve emosyanel istekleri bazen profesyoneller tarafından hafife alınabilir. Bu da yetersiz bilgilendirme ve destekle sonuçlanır. Vajinismus tanısı olan kadınlara tek başına vajinal dilatör reçete edilmesi tedavide fayda sağlamaz. ‘Yargılayıcı olmayan dinleme’ gibi iletişim becerileri tedavide önemlidir. Cinsel terapistlerin bu konudaki deneyim ve bilgileri önemlidir. Bunun için de uzmanların detaylı araştırmalar yapması gerekir.