Spiral Kaymasının Belirtileri Spiral Neden Kayar

Spiral Kaymasının Belirtileri Spiral Neden Kayar

Spiralin Nedir Kaydığı Nasıl Anlaşılır?

Spiral doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiralin rahim içinden aşağı, rahim ağzına ya da vajinanın içine doğru hareket etmesine spiral kayması denir.

Spiral kaydığında, koruma etkisini kaybedecek ve hamile kalma olasılığı artacaktır. Böyle bir durum olduğunda çıkarılması ve yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Kayma olduğunda yenisinin takılması genellikle yeterli olur ve yeniden kayma yaşanmaz. Eğer yeniden spiral kayması olursa farklı bir doğum kontrol yöntemi uygulanabilir.

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral adlı araç, doğum kontrol yöntemlerindendir ve rahim içerisine yerleştirilerek kullanılmaktadır. Spiral kullanırken doğru kısma ve düzgün yerleştirildiğinden mutlaka emin olmak gereklidir. Spiral düzgün yerleştirilemez ise, rahim içerisindeki spiralin kayma ve rahim ağzına doğru ilerleyebilme riski vardır.
Çok sayıda doğum yapmış olan kadınlardaki rahim ağzı genişliği, spiral kaymasının en yaygın sebeplerindendir.
Ayrıca spiral rahmin içine düzgün bir biçimde yerleştirilmezse, spiral kayması meydana gelebilir.

Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılır?

Spiral kayması olup olmadığını anlayabilmek oldukça güçtür. Bilhassa kişinin kendisi bu durumu genellikle farkedememektedir. Fakat doktorunuz vmuayenede bunu kolayca tespit edecektir.

Rahim içerisine spiral yerleştirilmesinin ardından ilk 2 hafta boyunca spiralin kayma riski fazladır. Bundan dolayı ilk birkaç hafta boyunca ağır kaldırmaktan uzak durulmalı ve son derece temkinli hareket edilmelidir. Spiral taktıktan sonra yoğun kokulu akıntınız, lekelenme haricinde yoğun kanamanız, dinmeyen kasık ağrınız ve benzeri şikayetleriniz olursa hemen bir doktora müracaat etmelisiniz.

Spiral Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bazen spiral kayması herhangi bir belirtiye ve şikâyete yol açmaz. Jinekolojik incelemede spiralin rahim ağzı ve vajinaya doğru kaymış olduğu gözlemlenebilir.

Kayan spiral bazen cinsel birliktelik sırasında penis ile temas edebilmektedir. Bu da penis ağrısına ve hafif yaralanmalara yol açabilir. Regl dönemi haricinde farklı yoğunluklarda kanamaların ve lekelenmelerin varlığı da spiral kaymasının sonuçlarından biridir.

Spiralin Karın İçerisine Kayması

Çok seyrek de olsa bazen spiral karın içerisine veya idrar torbasına kayabilir. Paniğe kapılmaya gerek yoktur ancak bu durumlarda cerrâhî operasyonla spiralin çıkarılması gerekir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Spiral Takılabilir?

Sezaryenin ya da Normal doğumun ardından 6 hafta sonra eğer jinekolojik incelemede herhangi bir sakınca tespit edilmediyse spiral kullanımına başlanabilir. 6 hafta beklemek, rahimin küçülmesi ve eski hâline gelmesi için önemlidir. 6 hafta dolmadan evvel (en az 1 ay) rahim ağzı geniş ve rahim büyük olacağından, spiral kullanılması doğru değildir ve yerleştirildikten sonra kayma ihtimali yüksektir.